Razgovor s Vladom Baraščukom, predsjednikom Reda srebrnog zmaja

 
Razgovarao: Dino Ljubić
 
1. Svaka ideja, udruga, projekt ima svoju jedinstvenu priču o početcima, primjerice, geneza ideje udruge Obnova dogodila se kroz žustre rasprave mladih studenata u
pub-ovima o raznim tematikama politike, povijesti i umjetnosti. U kontekstu toga, kako se zapravo rodila ideja Reda srebrnog zmaja?
 
Ideja Reda srebrnog zmaja rodila se, sada već davne, 2002. godine, u grupici zaljubljenika u fantasy, viteštvo i srednjovjekovnu povijest, kao temama okupljanja ljudi koji su se bavili hobijima koji u to doba, prije „Igre prijestolja” te sličnih serijala i filmova, nisu baš bili popularni. Tu se isto tako rodila i ideja o časopisu „Grifon” kao načinu honoriranja te naše supkulture. S vremenom se udruga sve više specijalizirala za prikaz jednoga određenog razdoblja, pa tako danas čvrsto stojimo u razdoblju 1380.-1410. sa ciljem što vjerodostojnijega prikaza opreme i cjelokupnog života toga doba.
 
2. Kroz sve ove godine organizirali ste brojne događaje, od viteških turnira, kovačkih radionica i sličnih tematskih zbivanja. Koji vam je od tih događaja ostao u najboljem sjećanju, na koji ste posebno ponosni?
 
ljubic barascukTeško je izabrati samo jedan događaj zato što u svaki od njih, radionice, turnire, ulažemo puno ljubavi i truda, trudimo se predstaviti i obrazovati ljude o često krivo viđenom srednjem vijeku. Nažalost, postoji mnogo dezinformacija i uvriježenih mišljenja koja su pogrješna, ali ljudi ih često uzimaju zdravo za gotovo i gledaju povijest na taj način. Međutim, ako moram izdvojiti jedan, vjerujem da sam najponosniji na sudjelovanje u projektima sa najmlađima, kao što su predavanja u školama, knjižnicama, ali i sudjelovanje u projektu Crvenog križa „Bolnica Bezbolnica“.
 
3. U vrijeme ovog razgovora, Republika Hrvatska bilježi dramatičan porast oboljelih od virusa Covid-19, što nam daje za očekivati nove nadolazeće mjere koje će strogo ograničiti sve javne društvene događaje. S obzirom na to, obzirom da se aktivnosti Vašeg Reda uvelike temelje na javnim događajima, imate li alternativni plan ili ideju za nastavak rada unatoč tim ograničenjima? 
 
Pa trenutno razmatramo neke alternativne opcije, ali nažalost glavni izvor prihoda dolazi upravo od tih javnih događanja. Trenutačno radimo na sudjelovanju pri, naravno, epidemiološkim mjerama prihvatljivim događajima, ali obzirom da nam je zima ionako doba hibernacije i vrijeme koje provodimo spremajući se za sljedeću sezonu, koja počinje na proljeće iduće godine, nadamo se da će se do tada situacija razriješiti u nekom prihvatljivom obliku.
 
4. Surađujete li sa sličnim redovima u Europskoj Uniji? Postoji li jedan određeni koji biste istaknuli, koji vas je možda posebno nadahnuo? 
 
Postoje određene suradnje i sudjelovanja na događajima izvan Hrvatske. Inspiriraju nas određeni redovi i udruge koji su prikaz srednjovjekovlja doveli do te najviše, tzv. living history razine. Mi sami također stremimo prema toj razini prikaza i kvaliteti opreme, opet ponavljam, sa ciljem što boljeg obrazovanja ljudi i rušenja neka mišljenja koja u društvu već predugo dominiraju kao ispravna povijest i ispravan prikaz.
 
5. U jeku Vašeg postojanja, jeste li ikada surađivali s obrazovnim ustanovama Republike Hrvatske, imate li možda kakve planove u budućnosti za institucionaliziranu suradnju?
 
Kao što sam gore napisao, sudjelovali smo na području Zagreba u školama i knjižnicama, držali predavanja našim najmlađim naraštajima, i definitivno smo otvoreni za takvu vrstu suradnje u budućnosti.
 
6. Moje neko vlastito zapažanje jest da je preko raznih popularnih fantastičnih serijala (poput Witchera primjerice) kod mlađih naraštaja poraslo općenito zanimanje za povijesnu srednjovjekovnu baštinu. Primjećujete li u Vašoj udruzi dotok mlađih lica, potaknutih tim novijim trend-ovima? Ili se uglavnom radi o povijesnim zaljubljenicima od malenih nogu? 
 
U našoj udruzi je dosta velik protok članova svih dobnih skupina, ali da, uglavnom nam dolaze mlađi ljudi, ljudi koji imaju dovoljno vremena baviti se oživljenom povijesti. Iako je ulaz u taj svijet vrlo lagan, potrebno je uložiti dosta vremena i novca, što je nažalost sve teže i teže izvesti kako je čovjek stariji, pogotovo sa slobodnim vremenom. Određen dio članova je potaknut novijim trend-ovima, ali najviše ih je životnih zaljubljenika u ideju viteza u sjajnom oklopu, od malih nogu.
 
7. Što nam još možete reći o Vašoj udruzi? 
 
Mislim da je ovim pitanjima pokrivena i prikazana suština rada naše udruge. Osim gore navedenih angažmana, naša udruga sudjeluje i na raznim snimanjima, prezentacijama i natjecanjima, gdje naši članovi pokazuju svoju kvalitetu postignutu redovitim treninzima, tako da ne ostaje sve samo na teorijskom znanju, nego i praktičnom prikazu vještina i načinu života u srednjem vijeku.
 
Životopis:

Vlado Baraščuk rođen je 6. rujna 1992. u Banjoj Luci. Učlanjen je u udrugu Red srebrnog zmaja od 2015. godine, a predsjednikom udruge postao je na izbornoj skupštini 2018., a tu dužnost i danas obnaša.



© Udruga Obnova 2021. All Rights Reserved.

Ova stranica koristi kolačiće (Cookies) radi pune funkcionalnosti i boljeg korisničkog iskustva. Više o kolačićima: Izjava o privatnosti.

Nastavkom pregledavanja suglasni ste s uporabom kolačića.